A sample of 10 dm3 of polluted air at, When 0.1g of a metal hydride MH was allowed , The element germanium was an important component of transistors
PROBLEM:
A sample of 10 dm3 of polluted air at s.t.p.
is passed through lime water so that all the CO2 present is
precipitated as CaCO3. The mass of CaCO3 formed is 0.05g.
What is the percentage by volume of CO2 the air sample?
SOLUITON:
Number of moles of CaCO3 formed = 0.05 / 100
=
0.0005 moles.
Mole ratio between;
CaCO3 : CO2
1 : 1
Therefore, number of moles of CO2=0.0005 moles.
Volume of CO2
at s.t.p. = 0.0005 x 22.4
= 0.0112 dm3
%age of CO2 in the air sample = 0.0112/10 x 100
= 0.112%
PROBLEM:
When 0.1g of a metal hydride MH was allowed
to react with excess of water, 56 cm3 of hydrogen gas was evolved at
s.t.p. Calculate the relative atomic mass of M.
SOLUTION:
Number of moles of hydrogen = 56 /
22400
= 0.0025 moles
Mole ratio between;
H2 :
MH
1
: 1
Therefore, number of moles of MH =
0.0025 moles.
Mass
of MH
Moles of MH =
Relative formula mass of MH
0.1
0.0025 =
Relative formula
mass of MH
Relative formula mass of MH = 0.1/
0.0025
= 40
MH = 40, M + 1 = 40, M = 40 – 1
Therefore relative atomic mass of
M=39
PROBLEM:
The element germanium was an important
component of transistors. It can be made by heating the ore germanite with
hydrogen chloride, distilling off the germanium chloride formed,
hydrolyzing the chloride to the oxide, and reducing the oxide to the
metal. When 1.00g of germanite was treated in this way, the germanium present
was completely converted into 0.177g of a chloride containing 33.9% by mass of
germanium.
Calculate:
(i)
The empirical formula of the chloride.
(ii)
The oxidation number of germanium in the chloride.
(iii)
The percentage of germanium on germanite.
SOLUTION:
(i)
Percentage of mass of chlorine = 100 – 33.9
= 66.1%
Mole ratio of;
Ge : Cl
33.9/72.6 :
66.1/35.5
0.467 : 1.860
1 : 4
The empirical formula of the
chloride is GeCl4
(ii)
+4
(iii)
Amount of Ge in 0.177g of GeCl4 = 0.177 / (72.6 + 35.5
x 4)
= 0.177 / 214.6
= 8.25 x 10-4 moles
Mass of Ge in o.177g of GeCl4 =
72.6 x 8.25 x 10-4.
= 0.0599 g
Percentage of germanium in germanite = 0.0599
/ 1 x 100
= 5.99%
Comments
Post a Comment
If you have any doubts. Please let me know.